facebook
Czcionka:
normalna czcionka duża czcionka
Kontrast:
zmiana kontrastu
Polski
/
English

Partnerzy przekazali społeczności lokalnej informację o rozpoczęciu realizacji projektu pn. "Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy"

Treść strony w języku migowym

6 marca 2015 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przy ul. Małopolskiej 47 odbyła się konferencja prasowa dotycząca rozpoczęcia realizacji projektu "Bezpieczni obywatele Świata Ciszy" przez Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych i Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele oddziału, osoba niesłysząca, gospodarzem spotkania był Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie inspektor Piotr Ostrowski.

Niesłyszący opowiada o problemach ze zgłaszaniem przesępstw
Niesłyszący opowiada o problemach ze zgłaszaniem przestępstw

Zaproszeni dziennikarze lokalnych i ogólnopolskich mediów poinformowani zostali o starcie projektu, jak również o tym, że realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dowiedzieli się, na jakie problemy napotykają Głusi w kontaktach z policjantami (policjanci nie znają języka migowego, jak również specyfiki komunikowania się z Głuchymi). W konferencji uczestniczył niesłyszący, który opowiedział swoją historię, kiedy to stał się ofiarą oszusta – złodzieja, a obawiał się zgłoszenia tego przestępstwa na policję, bo uważał, że będzie niewłaściwie zrozumiany. Dlatego też zdaniem inspektora Piotra Ostrowskiego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie realizacja tego właśnie projektu przyczyni się do większego otwarcia policjantów na potrzeby Głuchych, środowiska szczególnie zagrożonego przestępstwem. Przedstawicielka Oddziału i koordynator projektu Elwira Rewcio podkreśliła, że nie tylko policjanci zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności ułatwiające współpracę z Głuchymi, również osoby z wadą słuchu, członkowie ich rodzin, asystenci i tlumacze języka migowego będą mieli możliwość poznania wiedzy z zakresu działalności policji w tym obowiązującego prawa.

Podsumowując: w ramach projektu "Bezpieczni obywatele Świata Ciszy" policjanci wezmą udział w warsztatach, podczas których omówione zostaną najważniejsze aspekty funkcjonowania tej społeczności, medyczny i społeczny model głuchoty, mity i fakty dot. języka migowego i Głuchych, savoir vivre wobec Głuchych, sposoby nawiązywania kontaktu z Głuchymi, przeszkody w komunikacji. Mundurowi podczas warsztatów trwających 45 godzin będą mieli możliwość nauczenia się i poznania 400 znaków/słów.

Z kolei z Głuchymi zostanie przeprowadzonych 10 prelekcji, które przybliżą im informacje na temat struktur policji, przemocy w rodzinie, uzależnień i ich prawnych konsekwencji, bezpieczeństwa w Internecie oraz oszustw i wyłudzeń, elementarnych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, opieki nad małoletnimi i jej konsekwencji oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich. Spotkania odbędą się w Szczecinie, Koszalinie i Wałczu, gdzie mieszczą się placówki Związku. Pierwsze warsztaty rozpoczną się w maju tego roku, a zakończenie projektu planuje się na marzec 2016 r.

Całe spotkanie tłumaczone było na język migowy, tak, aby umożliwić niesłyszącemu uczestniczenie w konferencji.

Galeria

Tablica z nazwą projektu Konferencja prasowa z udziałem partnerów oraz dziennikarzy mediów lokalnych i ogólnopolskich Małgorzata Furga przedstawia dziennikarzom ideę projektu "Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy" Elwira Rewcio kierownik OZ PZG i z-ca Komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie insp. Piotr Ostrowski mówią o tym, dlaczego została podjęta decyzja o przeszkoleniu policjantów w zakresie komunikowania się z Głuchymi Niesłyszący Jan Kiwior opowiada o tym jak stał się ofiarą przestępstwa Maja Kamińska–Kołota asystentka osoby niepełnosprawnej, tłumaczka języka migowego pomaga Panu Janowi porozumieć się z dziennikarzami pełniąc rolę tłumacza

Data: