facebook
Czcionka:
normalna czcionka duża czcionka
Kontrast:
zmiana kontrastu
Polski
/
English

Pierwsze spotkanie edukacyjne

Treść strony w języku migowym
foto
St. asp. Magdalena Kusio omawia zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to temat pierwszego spotkania które odbyło się w sali klubowej Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych, 12 maja 2015 r.

Na spotkanie z policjantką st. asp. Magdaleną Kusio z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przyszli wszyscy zainteresowani bezpieczeństwem kierowców i pieszych, a więc seniorzy, młodzież i ich rodzice. Policjantka rozpoczęła od zaprezentowania alkogogli i alkomatu, proponując dobrowolnie zainteresowanym poddanie się praktycznie testowi na trzeźwość. Przy okazji poinformowała, że we wszystkich komendach powiatowych i szczecińskich komisariatach alkomaty są dostępne dla kierowców. Można przyjść i sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. To niezwykle pożyteczne dla kierowców rozwiązanie, zabezpieczające ich przed bezpiecznym wyjazdem w trasę.

Nie tylko picie alkoholu przez kierowców stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu.

Szybka jazda, czyli przekraczanie dozwolonej prędkości i nieużywanie pasów to kolejne wykroczenia często notowane w policyjnych statystykach. Policjantka przypomniała również o tym, że osoba zapinająca pasy dzieciom powinna zwrócić uwagę na fakt, aby pas nie przechodził przez tętnicę szyjną. Podkreśliła że bardzo ważne jest używanie odpowiednich fotelików dla dzieci. Osoba dorosła niskiego wzrostu powinna pamiętać, aby pasy były zapięte w sposób dla niej bezpieczny. Innym ważnym problemem związanym z bezpiecznym poruszaniem się po drogach, o którym mówiła asp. Magdalena Kusio, dotyczył używania odblasków przez pieszych i zwrócenia uwagi osobom starszym, aby ubierały odzież w jasnych kolorach, bo wtedy są lepiej widziani przez kierowców.

Oznakowanie w prawie jazdy dotyczące rodzaju wady słuchu powinno być zgodne ze stanem faktycznym.

Dużo osób z wadą słuchu to kierowcy. Każde prawo jazdy osoby z wadą słuchu powinno być oznaczone zgodnie z decyzją lekarza. Jeśli na przykład kierowca ma wpisany do dokumentu symbol oznaczający korzystanie z aparatu słuchowego jednousznego, to tak powinno być w rzeczywistości. W innym wypadku oznacza to w myśl przepisów jazdę bez uprawnień czyli złamanie przepisów o ruchu drogowym.

Uczestnicy pierwszego spotkania edukacyjnego z policjantką skorzystali z okazji i zadawali pytania dotyczące ich problemów ruchu drogowego z którymi sami mają na co dzień, na które otrzymywali dokładna odpowiedź.

11 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie edukacyjne. Tym razem omówione zostaną problemy związane z opieką nad małoletnimi i jej konsekwencjami oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich.

Spotkanie było tłumaczone na język migowy.

Galeria

miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura miniatura

Data: