facebook
Czcionka:
normalna czcionka duża czcionka
Kontrast:
zmiana kontrastu
Polski
/
English

Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy w Ogrodzie Różanym w Szczecinie

Treść strony w języku migowym
foto
Jedno ze szkoleń dotyczących zachowań w sytuacji wypadku drogowego tłumaczone na język migowy.

W południe 18 lipca 2015 roku w Ogrodzie Różanym wystartowała Impreza Integracyjno-Edukacyjno-Promocyjna pod hasłem „Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy”, zorganizowana przez Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych i Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie zgodnie z projektem pod tą samą nazwą, a realizowanego w ramach programu „Obywatele dla demokracji”. Projekt jest współfinansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków Urzędu Miasta Szczecin.

Po raz pierwszy osoby słyszące i osoby z wadą słuchu mogły na równych prawach uczestniczyć w zabawie dzięki włączeniu do obsługi tego przedsięwzięcia tłumaczy języka migowego.

Atrakcji było mnóstwo, począwszy od występu niesłyszących bębniarzy, poprzez prezentację etiud pantomimicznych w wykonaniu aktorów z Teatru-3 Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych, występu niesłyszącego iluzjonisty „Mimo” czy pokazów tanecznych par z OZ PZG i Akademii Tanga Adriana i Doroty Grygier. Na scenie Różanki rządził Adam Dzieciniak - jeden z najpopularniejszych szczecińskich aktorów, który śpiewał i zbawiał publiczność w różnym wieku. W prowadzonych przez niego konkursach miał szansę wygrać każdy uczestnik.

Ale tego dnia nie tylko występami i konkursami żyła Różanka. Za sceną organizatorzy przygotowali kilka stanowisk, na których m.in. można było nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy, zagrać z policjantami w grę planszową dotyczącą bezpieczeństwa i uzyskać porady w tym zakresie, jak również dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem. Instruktorzy i członkowie OZ PZG zorganizowali dla bywalców Ogrodu Różanego warsztaty florystyczne, umożliwili miłośnikom gry w szachy i brydża sportowego przeprowadzenie rozgrywek. Natomiast strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej „Gryf” w Szczecinie pokazali jak prawidłowo udziela się pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego z udziałem ratowników i specjalistycznego sprzętu. Było, co wybierać w tę sobotę w Ogrodzie Różanym, bo przecież nie były to wszystkie propozycje.

Można było również oglądać dwie wystawy zlokalizowane w Galerii Ogrodu: wystawę podsumowującą dwa konkursy: Regionalny Konkurs Plastyczny dla Uczniów z Wadą Słuchu pod nazwą „Policjant moim przyjacielem” oraz Regionalny Konkurs Fotograficzny dla Osób z Wadą Słuchu pod nazwą „Kiedy potrzebujesz pomocy policji”; oraz wystawę fotograficzną pokazującą prywatne pasje jednej z policjantek. Marzena Maćkowiak-Pluta zatytułowała prezentację swoich zdjęć „Świat w moim obiektywie”. Słodkim akcentem sobotniej imprezy był ogromny tort, który podzielili sprawiedliwie pomiędzy uczestników zabawy organizatorzy tego pierwszego integracyjnego spotkania wśród róż.

Galeria

Data: