Po spotkaniu edukacyjnym - 3.11.2015 r.
Gościem kolejnego spotkania organizowanego razem z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie była st. aspirant Agata Rybacka – Stiller z Wydziału Prewencji, która jest koordynatorem procedury „Niebieskiej Karty”. Kartę tę wypełnia się, kiedy jest podejrzenie, że w rodzinie stosowana jest przemoc.
Policjantka podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą przy realizacji procedury „Niebieskiej Karty”. Ponieważ policjanci są osobami, które najczęściej wypełniają formularz związany z tą procedurą, muszą posiadać dużą wiedzę na temat zjawiska przemocy, jak ją rozpoznawać i jak reagować, gdy ma sią z nią do czynienia.
Niebieska karta składa się z dwóch części, mają je policjanci podczas interwencji:
- Karta A, w której opisuje się zgłoszoną sytuację, co widziano na miejscu, a także, jakie działania podjęto.
- Karta B opisuje najważniejsze przestępstwa związane z przemocą domową oraz adresy instytucji i organizacji pozarządowych, do których ofiara może się zwracać o pomoc.
Karta pozwala kontrolować sytuację w rodzinie, a także organizować pomoc.
Nasz gość z Policji opowiedział także o tym, czym jest przemoc, na jakie rodzaje ją dzielimy i jak wygląda realizacja „Niebieskiej Karty” w praktyce. Więcej na temat przemocy w rodzinie w relacji z prelekcji pt., „Czym jest przemoc, jak można się przed przemocą obronić i gdzie można szukać pomocy”.
Galeria
Data: