facebook
Czcionka:
normalna czcionka duża czcionka
Kontrast:
zmiana kontrastu
Polski
/
English

Bezpieczny Senior

Treść strony w języku migowym

27 lutego w auli Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie odbyło kolejne spotkanie w ramach projektu „Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy”. Warto podkreślić, że koszalińscy policjanci systematycznie prowadzą działania prewencyjne skierowane do seniorów. Mają one na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi osób starszych na własne bezpieczeństwo. Tym razem policjanci zachęcali uczestników spotkania do zwrócenia większej uwagi na bezpieczne zachowanie na drodze. Przypomnieli o zmianie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, która nakłada na wszystkich pieszych obowiązek poruszania się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym z elementami odblaskowymi. Również pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie na czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – to zachowania, które najczęściej doprowadzają do potrącenia pieszego z różnym skutkiem.

Innym tematem poruszonym przez policjantów były przestępstwa, w których najczęstszymi ofiarami są osoby starsze. Chodzi o wyłudzenia i oszustwa. Omówione zostały sposoby działania domokrążców, fałszywych inkasentów oraz osób podających się za policjantów, pracowników socjalnych, zakładów ubezpieczeń czy członków rodziny. Policjanci uczulali, aby seniorzy zwracali uwagę na osoby obce pojawiające się w rejonie posesji prywatnych oraz na kradzieże kieszonkowe, zwłaszcza na targowiskach, w sklepach i środkach komunikacji publicznej. Wszystkie poruszone tematy zachęciły uczestników spotkania do zadawania pytań, a policjanci chętnie na nie odpowiadali.

Na zakończenie każdy z seniorów otrzymał specjalnie przygotowany „zestaw seniora” składający się z poradników i ulotek informacyjnych. Będzie, o czym rozmawiać podczas klubowych spotkań. Relację przygotował Leszek Nowaczyk- tłumacz PJM i SJM.

Galeria

Data: