Prelekcja w wersji tekstowej
Uzależnienia i ich prawne konsekwencje
Prelekcja - Uzależnienia i ich prawne konsekwencje, mówi Nadkomisarz Marzena Maćkowiak-Pluta z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Dzisiejsze spotkanie dotyczy problematyki uzależnień od narkotyków, dopalaczy i wszelkich substancji odurzających, które mogą wkroczyć w życie młodego człowieka. Aby dokładnie powiedzieć, czym jest narkotyk należy przede wszystkim pamiętać, że są to substancje pochodzenia naturalnego, chemicznego, które zażywane, wpływają negatywnie na nasze zdrowie i uzależniają od siebie nasz organizm. Ich sposób działania powoduje, że organizm człowieka zaczyna pragnąć kontaktu z substancją odurzającą i w konsekwencji człowiek przystosowuje całe swoje życie do tego, aby móc swobodnie zażywać narkotyki.
Jak dzielimy narkotyki?
Możemy wymienić kilka podstawowych grup, o których informuje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii.
Przede wszystkim będą to rozpuszczalniki i środki wziewne. Podstawową grupą narkotyków, która jest bardzo popularna wśród młodzieży to będzie marihuana, haszysz i przetwory konopi indyjskich. Kolejna grupa narkotyków to amfetamina i pochodne amfetaminy, to jest oczywiście ekstaza, są też różnego rodzaju narkotyki halucynogenne. Są też narkotyki, które bardzo często my policjanci nazywamy biznesowymi, ponieważ są to substancje drogie, poza zasięgiem dzieci i młodzieży, takie jak kokaina, opium, morfina albo heroina.
Dlaczego młodzi ludzie będą sięgali po substancje uzależniające i odurzające?
Przede wszystkim, dlatego, że funkcjonują w grupie rówieśników, która w tym wieku jest często jedynym autorytetem. Państwo z perspektywy opieki nad młodym człowiekiem bardzo często możecie zauważyć, że po pewnym czasie autorytet rodzica, policjanta czy nauczyciela staje się mało ważny dla młodego człowieka, a zaczyna się liczyć to, co o jego postepowaniu i jego zachowaniu mówią rówieśnicy. Dlatego jeżeli znajdzie się w grupie rówieśników, którzy będą sięgali po substancje odurzające to w konsekwencji ten młody człowiek także może chcieć zaistnieć w grupie i również spróbuje substancji zakazanych.
Od wąchania mazaków zaczynał niejeden narkoman! Młodzi ludzie często wykorzystują różne substancje chemiczne dostępne w najbliższym otoczeniu, np. różnego rodzaju kleje, rozpuszczalniki, lekarstwa.
Taki sposób odurzania powoli przechodzi do lamusa, jednak możemy spotkać jeszcze tego przysłowiowego klejarza, który w sposób naturalny dla tej grupy osób uzależnionych od tych substancji będzie chciał się odurzać przede wszystkim oparami chemicznymi. Środki chemiczne na reklamówce albo na jakimś innym woreczku, rozprowadzona chemiczna ciecz będzie wdychana przez tego człowieka. Substancje oddziaływujące na układ nerwowy powodują różnego rodzaju efekty odurzenia. Bardzo często osoba, która będzie nakłaniała młodego człowieka do sięgania po te substancje odurzające, będzie je reklamowała, jako coś, co spowoduje niezwykły stan euforii, natomiast nigdy nie będzie mówiła o tym, że w konsekwencji stosowania będzie miał bardzo duże problemy z drogami oddechowymi, ze śluzówką, również ze skórą i brzydkim zapachem, który towarzyszy tym substancjom chemicznym
Bardzo niebezpieczna forma zażywania substancji uzależniających, bo nie tylko uzależnia, ale przy okazji zatruwa cały organizm różnego rodzaju chemikaliami.
Najbardziej popularną formą narkotyzowania się przez dzieci i młodzież jest marihuana i pochodne. Marihuana, haszysz, przetwory konopi indyjskich, musimy wymienić je w jednym zdaniu, będą przede wszystkim traktowane przez młodego człowieka, jako narkotyki młodzieżowe. Substancje odurzające, które towarzyszą dobrej zabawie, wspólnie spędzanemu czasowi. Młody człowiek, który będzie chciał sięgać po tego typu substancje odurzające, będzie się kierował się życiem towarzyskim i funkcjonowaniem w grupie. Efekty, które będzie chciał osiągnąć to przede wszystkim pobudzenie i euforia. Natomiast musimy pamiętać, że najbardziej popularny narkotyk wśród młodych ludzi, marihuana nie będzie osiągał zaplanowanego celu, ponieważ jak mówią specjaliści, lekarze; będzie utrzymywał się stan organizmu w sytuacji, w jakiej znajdował się w momencie jej zażycia. Czyli jeśli w tym momencie będzie ktoś pobudzony, wesoły, będzie miał pozytywne nastawienie do świata rzeczywiście będzie tak, że marihuana pogłębi ten nastrój. Natomiast w większości osoby, które sięgają po narkotyki robią to z innych powodów – mają depresję, myśli samobójcze. Musimy pamiętać, że marihuana jest bardzo tolerancyjnie traktowana przez młodych ludzi, ponieważ w związku ze swoim naturalnym pochodzeniem ma pewnego rodzaju zgodę i przyzwolenie wśród młodzieży na jej stosowanie.
Ci, którzy od lat palą tzw. trawkę, twierdzą, że jest to zioło o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Jednak marihuana może mieć negatywny wpływ na zdrowie i można się od niej uzależnić. Jest to pierwszy krok do poważniejszego uzależnienia.
Marihuana będzie uzależniała przede wszystkim psychicznie i fizycznie, jednakże systematycznie stosowana będzie zwiększała tolerancję naszego organizmu na ten narkotyk. Specjaliści uważają, że już po 6 miesiącach systematycznego stosowania tego narkotyku tolerancja organizmu wzrasta 10-krotnie. To pierwszy krok do tego, żeby młody człowiek podjął decyzję o kolejnym kroku i sięgnął po coraz to mocniejsze substancje uzależniające, chociażby w celu oszczędzania pieniędzy, które musiałby wydać na 10-krotną dawkę marihuany.
Kolejną grupą narkotyków będzie amfetamina- substancja pochodzenia chemicznego, stworzona laboratoryjnie. Będzie wybierana przez młodych ludzi do tego, aby osiągnąć konkretny cel w organizmie. Po pierwsze młodzi ludzie chcą korzystać z amfetaminy po to, aby pobudzać swój organizm, uaktywniać go. Z drugiej strony może mają kompleksy, chcą stosować amfetaminę w celach odchudzających, bo amfetamina powoduje brak łaknienia. W związku z tym wiele dziewcząt zakompleksionych, szukających siebie i chcących być akceptowanymi w grupie rówieśników może sięgać po ten narkotyk w celu osiągnięcia ideału związanego ze swoim wyglądem. Dla chłopców amfetamina to substancja pobudzająca także potencję, w związku z tym będzie gwarantowała sukces przy pierwszych kontaktach seksualnych. Narkotyk bardzo niebezpieczny, ponieważ bardzo szybko uzależnia, powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie. To, co będą reklamować dilerzy, to będzie przede wszystkim fakt dużej energii, którą możemy uzyskać po jej zastosowaniu.
Amfetamina to substancja chemiczna powodująca bezsenność czy chudnięcie organizmu, drżenie kończyn, wymioty, zmiany nastroju, ale również nieoczekiwaną i niepohamowaną agresję. Kolejna grupa to ekstaza również narkotyk syntetyczny.
Substancja, która w konsekwencji działa podobnie jak amfetamina. Tutaj za pomocą prostej, zwykłej tabletki młodzież w trakcie imprez np. dyskoteki, może się wprowadzić w podobny stan upojenia. Narkotyk łatwiejszy do przyswojenia. Potrzebna chwila, aby połknąć tabletkę, którą popija się wodą. Natomiast jest tutaj olbrzymie niebezpieczeństwo, o którym bardzo często zapominają młodzi ludzie. Niebezpieczeństwo związane jest z tym, że narkotyk ma w sobie tzw. opóźnienie. Musi przejść przez układ trawienny, aby substancja czynna zaczęła działać w krwioobiegu. To opóźnienie powoduje, że sięgają po 2-3 tabletki w celu szybkiego osiągnięcia konkretnego efektu. Młody organizm nie jest do tego przystosowany, nie jest gotowy na taki impuls i takie działanie substancji czynnej. W związku z tym dochodzi do wielu tragedii, zawałów, udarów i wielu innych problemów ze zdrowiem.
Substancje odurzające mające działanie halucynogenne.
LSD, grzyby halucynogenne, datura to tylko kilka przykładów środków wybieranych przez młodzież. Łączy je to, że czynna substancja powoduje różnego rodzaju wizje i odmienne postrzeganie rzeczywistości. Bardzo często osoby, które propagują ten sposób odurzania organizmu uważają, że po tych narkotykach jesteśmy w stanie widzieć dźwięki, słyszeć kolory. Występują urojenia i halucynacje. Jednak musimy pamiętać, że taka substancja zaburza postrzeganie rzeczywistości w każdej sytuacji, w której możemy być pod jej wpływem. Możemy całkowicie inaczej widzieć świat zewnętrzy. Wyobraźmy sobie, że w momencie jej zażycia możemy wejść na drogę szybkiego ruchu, wtedy możemy nie widzieć samochodów. Policjanci, którzy są wzywani na miejsce zdarzenia słyszą od obserwatorów, że ktoś celowo wbiegł pod samochód i bardzo często policjanci podejrzewają, że ta osoba mogła to zrobić pod wpływem substancji odurzającej.
Tabletki gwałtu.
Te substancje występują pod postacią niebudzących naszych obaw tabletek. Mogą być nam dosypane do napoju, do drinka albo do kawy czy herbaty. Bardzo szybko rozpuszczają się w takim napoju musując. Są bezwonne, bezsmakowe i bezbarwne. W związku z tym ofiara nie jest w stanie wyłapać faktu dosypania środka do napoju. Duże dawki takiej substancji mogą powodować utratę przytomności, kłopoty z oddychaniem, a nawet śpiączkę. Jednak w formie przestępczej będą to dawki, które będą miały na celu ograniczenie pamięci wstecznej, po to abyśmy byli łatwym celem dla oszusta albo dla osoby, która będzie miała ukryte przestępcze cele, będzie chciała dokonać przestępstwa natury seksualnej.
Dopalacze
Dopalaczami nazwane są różnego rodzaju produkty zawierające substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Środki tego rodzaju są produkowane głównie po to, aby ominąć obowiązujące zakazy antynarkotykowe. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie efektów podobnych do działania zakazanych narkotyków takich jak np. marihuana czy haszysz.
W jaki sposób polskie prawo podchodzi do uzależnień, narkomanii?
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, która jest systematycznie nowelizowana, w swoim załączniku informuje nas o substancjach prawnie zakazanych na terenie naszego kraju. Substancje zakazane prawnie są substancjami, które zarówno Policja, Prokuratura i Sąd będą ścigali. Nawet ich najmniejsza ilość będzie zatrzymywana przez Policję. Pamiętajmy przestępstwem jest posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyku, substancji zakazanej. Produkcja środków odurzających jest zagrożona karą pozbawienia wolności. Za handel narkotykami również grozi kara pozbawienia wolności. Kto udziela środka narkotycznego albo nakłania do używania środka narkotycznego inną osobę, zwłaszcza osobę małoletnią podlega również karze pozbawienia wolności. Przygotowywanie się do tego typu przestępstw w naszym kraju jest karane. Należy uświadamiać młodzież, że poczęstowanie tego typu substancją może mieć konsekwencje prawne.
Data: