facebook
Czcionka:
normalna czcionka duża czcionka
Kontrast:
zmiana kontrastu
Polski
/
English

Prelekcja w wersji tekstowej

Struktury Policji

Prelekcja - pt. „Struktury Policji” mówi Podinspektor Katarzyna Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, czym zajmuje się Policja? Po pierwsze musimy wiedzieć, z jaką formacją, instytucją, organizacją mamy do czynienia. Czym ona się różni od innych służb mundurowych.

W ustawie o Policji, czyli w takim najważniejszym akcie prawnym, który opisuje i reguluje pracę Policji jest ważny zapis. Jest to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu w tym celu, aby chronić bezpieczeństwo zarówno ludzi jak i mienie obywateli, utrzymywać bezpieczeństwo publiczne i porządek publiczny.

Tak jak państwo widzą mam na sobie mundur i większość policjantów pełniących służbę na ulicy jest umundurowana. Drugim wyróżnikiem policjantów jest to, że są uzbrojeni. Każdy z nas posiada broń palną, ale nie zawsze ją nosi. Na takie spotkanie jak dzisiaj zazwyczaj nie bierzemy broni i ja dzisiaj też jej nie wzięłam, bo nie ma takiej potrzeby. Natomiast, kiedy pełnimy służbę np. na ulicy mamy zarówno broń jak i inne atrybuty naszej pracy, fachowo nazywa się to środki przymusu bezpośredniego: kajdanki, gaz obezwładniający, pałkę służbową. To są fachowe nazwy przedmiotów, które służą policjantowi do tego, aby przywrócić porządek. Nie zawsze obywatel jest praworządny, przestrzega przepisów i nie zawsze chce podporządkować się poleceniom policjanta i wtedy niestety trzeba użyć siły, żeby przywrócić porządek.

Co jest jeszcze takiego ważnego w naszej pracy? Mianowicie to, że każdy policjant rozpoczynający służbę w Policji składa uroczyste ślubowanie.

Przyrzekamy, że będziemy chronić porządek prawny, strzec bezpieczeństwa, bezpieczeństwa obywateli nawet z narażeniem życia. To jest ważne. My mamy to wpisane w nasz kontrakt, w pracę. Możemy zginąć i czasami nasi koledzy z tej służby nie wracają.

Ważnym elementem pracy policjanta, policji jest również to, że nie funkcjonuje sama, to znaczy, że musi współpracować ze wszystkimi służbami ratowniczymi i mundurowymi. Do kogo się zwracamy o pomoc, kiedy coś złego się dzieje? Do straży pożarnej w przypadku pożaru czy wypadku drogowego no i oczywiście do pogotowia ratunkowego. To są te najważniejsze służby w każdym mieście, powiecie regionie, które pomagają ludziom w trudnych sytuacjach.

Telefon alarmowy 112 – policja przekazuje każdą informację np. o wypadku czy pożarze do właściwych służb ratowniczych.

Struktura organizacji Policji. Policja składa się z takich 4 najważniejszych pionów, 4 grup policjantów. Policjant przyjmując się do pracy w Policji zazwyczaj w zależności od jego cywilnego wykształcenia jest kierowany do właściwej służby. Jeżeli skończył studia prawnicze to najczęściej będzie pracował w służbie kryminalnej, czyli będzie prowadził śledztwa, dochodzenia, ścigał sprawców przestępstw, bo do tego jest przygotowany, ale też oczywiście przechodzi właściwe przeszkolenie. Symbolem służby kryminalnej jest (8.40), tak jak widzicie państwo na tym obrazku, paragraf. Jeżeli jesteśmy ubrani w mundury wyjściowe to na kołnierzu marynarki są znaki pokazujące pion, do którego należy policjant. Czyli służba kryminalna będzie miała paragraf, biały na granatowym tle.

Drugi pion bardzo ważny w działaniu Policji to prewencja. Ci policjanci będą mieli literkę „P” na swoim mundurze. Policjant z pionu prewencji to jest ten policjant, którego najczęściej państwo widzicie. To będzie dzielnicowy, to będzie ten policjant, który pełni patrol pieszy, patrol w radiowozie i jego zadaniem jest reagowanie na najdrobniejsze naruszenia prawa.

Policjanci prewencji nie zawsze karzą, częściej pouczają.

Ważny pion Policji to policjanci ruchu drogowego, oni będą mieli literkę „R”. Też ich często widzimy, bo dbają o to, żeby zarówno kierowcy jak i piesi przestrzegali przepisów.

I jeszcze jedna ważna grupa policjantów. Służba wspomagająca. Ma ona „L” na mundurze od słowa logistyka. To nasze zaplecze, przygotowywane przez tą służbę. Policjant musi mieć mundur, musi dostać długopis, papier. Ktoś musi to wszystko zakupić i wydać. Policjant musi mieć komputer, żeby przesłuchać podejrzanych czy świadków w sprawie, musi mieć telefon, radiostację czy wreszcie ktoś musi mu wydać samochód.

W tym pionie pracują przeważnie pracownicy cywilni.

Mamy też antyterrorystów, czyli policjantów do zadań specjalnych.

Co może Policja? Jakie ma uprawnienia?

Policjanci mogą legitymować. Na ulicy może do nas podejść patrol policji i poprosić o dokumenty, czyli legitymuje osoby i nie musi być tak, że od razu jesteśmy podejrzani o popełnienie jakiegoś przestępstwa, bo nie tylko wtedy policjanci legitymują osoby. Sprawdzają dokumenty, bo dostają na odprawie informację, że poszukiwany jest np. Jan Kowalski w wieku 60 lat, który powinien być dowieziony do zakładu karnego. Dostał wyrok skazujący, ale nie stawił się do więzienia. Policjant miał pokazane zdjęcie lub opis tego człowieka, więc ma prawo pełniąc służbę legitymować panów o podobnym wyglądzie, żeby sprawdzić czy to nie jest ta osoba, której poszukuje.

Inne uprawnienie Policji to ujęcie i zatrzymanie osoby.

Policjanci mają prawo do użycia środków przymusu bezpośredniego, tj. siły fizycznej lub broni w sytuacji, gdy obywatel odmawia zastosowania się do poleceń wydawanych przez nich na podstawie i w granicach prawa. Np. nie możemy odmówić udostępnienia policjantowi swojego telefonu w sytuacji, jeżeli ten jest mu potrzebny do np. wezwania pomocy czy pojazdu potrzebnego do pościgu.

Następne uprawnienie tu używamy często takiego określenia potocznego – rewizja. Fachowo rewizja nazywana jest kontrolą osobistą, kontrolą bagażu, przeszukaniem w zależności od sytuacji. Mamy takie prawo. Szczególne uprawnienia mają policjanci ruchu drogowego. Przy każdej kontroli drogowej policjant zgodnie z ustawą ma prawo poprosić kierowcę o to, żeby pokazał, co ma w bagażniku, co ma w pojeździe i skontrolować czy nie przewozi tam np. narkotyków, broni czy jakiś rzeczy pochodzących z przestępstwa. Jeśli są podstawy ku temu to policjant ma też prawo przeszukać osobę, dokonać kontroli osobistej i dzięki temu zatrzymują duże ilości narkotyków u młodych ludzi.

Policjanci ruchu drogowego mają jeszcze inne uprawnienie, a mianowicie mają prawo przeprowadzać kontrolę drogową i badanie trzeźwości kierowców.

Kolejne uprawnienie Policji to przesłuchanie osoby. To uprawnienie mają też sędzia, prokurator, ale i my też mamy to uprawnienie dane przez Ustawę.

W sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, kiedy na miejscu zdarzenia pojawiają się policjanci lub przedstawiciele innych służb mundurowych, zobowiązani jesteśmy do bezwzględnego wykonywania ich poleceń. W miejscu publicznym i podczas imprez, dowodzącym zawsze jest policjant.

Data: